טיפים לאבא

כשמדובר בהנקה, יש שיגידו שלאבא אין תפקיד בכלל או שהשפעתו מזערית על תזונת הרך הנולד. אולם, בעוד שהאם אמנם אחראית על הנקה באופן מעשי, הרי שלהתנהגות האב, השפעה מרחיקת לכת על הצלחת התהליך.

מחקר בכתב העת Pediatrics בדק בדיוק נושא זה: האם תמיכה מצד האב עוזרת להצלחת תהליך ההנקה. המחקר השווה בין אמהות שבן זוגן עבר הדרכה על קשיי הנקה נפוצים לבין אמהות שבן זוגן לא עבר הדרכה כזו. נמצא, כי בקרב הקבוצה שבה בן הזוג עבר הדרכה יותר אמהות הניקו באופן בלעדי כעבור חצי שנה.

תשעה טיפים חשובים לאבות

ישנם הרבה דברים שאבות יכולים לעשות על מנת לבנות ולשפר את מערכת היחסים שלהם עם התינוק (וגם עם בת הזוג):

  1. צריך לזכור שהדבר היחיד שהאב לא יכול לעשות הוא להניק. פרט לכך, האב יכול להרגיע תינוק בוכה, להחליף חיתולים, להרים ולשחק עם התינוק – כל אלה עשויים להיות מאד מרגיעים ומספקים לתינוק, מתגמלים עבור האב ועזרה גדולה לאם.
  2. כאשר מתאפשר, קום עם התינוק והבא אותו/ה לאמא להאכלות, במיוחד להאכלות באמצע הלילה !
  3. צא להליכות עם התינוק והצע לבת זוגך לנוח, לישון או לעשות משהו אחר מתגמל כמו למשל אמבטיה מפנקת.
  4. אחרי שהתינוק אכל, הצע להחזיק את התינוק, לשיר ולהרגיע על מנת שיחזור לישון.
  5. אחד הדרכים הכי טובות לשמור על תינוק שמח הוא לשמור על אמא שמחה. עזור לסדר ולצאת לסידורים נחוצים כדי שאמא תוכל להמשיך להתרכז בהנקה והתינוק. חשוב להשקיע גם באיזון הזוגיות בתקופה זו.
  6. שמור על בת זוגתך מפני אורחים חודרניים, גם אם יש להם את כל הכוונות הטובות שבעולם. הרבה חברים ומשפחה מנדבים מידע וייעוץ אודות הנקה והורות לזוגות הטריים. גם אם ייעוץ זה מגיע עם כוונות טובות, לעיתים זה יכול להזיק, להעליב ולפגוע.
  7. כשיש ילדים נוספים במשפחה, תינוק חודש יכול לערער קצת את התא המשפחתי. חשוב על כן, להקפיד לצאת מדי פעם עם הילדים האחרים לגן המשחקים או למקום אחר כדי לאפשר לאמא לנוח וזמן איכות עם התינוק החדש.
  8. חשוב לבלות זמן יחד עם התינוק החדש, אבל גם לבד בתור זוג (ללא התינוק) כאשר התינוק ישן למשל.
  9. שים לב לסימנים אצל האם לדיכאון אחרי לידה. זהו אולי התפקיד החשוב ביותר שאבא יכול לעשות כשנולד תינוק חדש. אם אתה רואה שהאם חסרת מנוחה, רגזנית, עצובה, מדוכאת או שבוכה הרבה, חסרת אנרגיה באופן קיצוני, חווה כאבי ראש, כאבים בחזה או דפיקות לב – דבר איתה ופנה לעזרה רפואית מקצועית.

הגעת תינוק חדש תמיד מערער מעט את הווי המשפחה, גם עם לא מדובר בתינוק ראשון. אם אתה צריך מנוחה – קח אותה, אבל תמיד חשוב לשמור על תקשורת פתוחה עם בת זוגתך.

אבות לתינוקות יונקים לומדים מהר מאד את שאר הדרכים הנפלאות, פרט להאכלה, לבסס ולחזק את הקשר המיוחד עם הרך הנולד והאמא.