שאלות נפוצות (FAQs)

 

מיתוסים לגבי הנקה נפוצים מאוד בחברה שלנו, ולכן המועצה המייעצת לענייני הנקה של לנסינו התגייסה לעזור לקעקע כמה מהתפיסות השגויות השכיחות הללו, מתוך תקווה לעזור לאמהות טריות להמשיך להיניק כמומלץ ב-12 החודשים הראשונים לחיי ילדן:

האם עלי לצפות שפטמותי יכאבו?

תשובה: רוב האמהות חשות רגישות מסויימת בפטמות כשהן מתחילות להיניק את תינוקן החדש. אבל ברוב המקרים כאב בפטמות נגרם כתוצאה מהתחברות לא נוחה של התינוק אל השד. יש אמהות שמגלות כי קריאה על מיצוב נכון והצמדה טובה לפני הלידה עוזרת להן להצמיד היטב את תינוקן אל השד. אם פטמותיך מתחילות לכאוב, בקשי עזרה, ומרחי משחת לנולין של לנסינו כדי להקל על הכאב הזמני. תכונות הריפוי לפצעים לחים של לנולין לנסינו יכולות להעניק לך תחושה נוחה יותר בהנקה, בזמן שאת לומדת לשפר את ההצמדה. לנולין לנסינו טהור לחלוטין ובטוח לכל התינוקות, אינו מכיל BHT, אין לו טעם או ריח ואין צורך להסירו לפני ההנקה.

מהו גודש?

תשובה: גודש מופיע לפעמים בימים הראשונים, כאשר החלב המלא מתחיל להיווצר. חלב, דם ונוזלים מצטברים בשדיים והדבר גורם לתחושת מלאוּת רבה. תוכלי להניח קומפרסים קרים להקלת הנפיחות, ולהחליף אותם בקומפרסים חמים 20 דקות לפני ההנקה; תוכלי גם להשתמש בקערת מים חמימים או בבקבוק חם. יש אמהות שסוחטות כפית או שתיים של חלב מהשד לפני שהתינוק נצמד אל השד, ומיניקות בתכיפות. אחרות מניחות עלי כרוב בתוך החזיה, ומחקרים הוכיחו שזה מועיל.

איך אדע שהתינוק שלי מקבל מספיק חלב?

תשובה: אף שאין דרך אמינה לדעת בדיוק כמה חלב התינוק שלך מקבל מהשד, עליה רצופה במשקל, ערנות וגוון עור בריא הם כולם סימנים המעידים כי הוא מקבל מספיק חלב. ששה חיתולים רטובים ולפחות שלושה חיתולים עם צואה (בגודל של מטבע לפחות) ביום מעידים גם הם כי התינוק שלך מקבל די מזון. אם את משתמשת בחיתולים חד-פעמיים, תוכלי להכיר את התחושה של חיתול רטוב על-ידי מזיגת שתי כפות מים לחיתול חדש ויבש.

באיזו תכיפות עלי להיניק את התינוק שלי?

תשובה: במקרים רבים, היילוד יונק 8-12 פעמים ב-24 שעות. מכיוון שיש לו בטן קטנה מאוד, הוא זקוק להאכלות תכופות. לפעמים יש לתינוק תקופות של האכלות רצופות (יונק באופן לא רציף על פני מספר שעות) ואז שינה של מספר שעות. יש גם ימים של הגברת תכיפות היניקה, בערך בגיל 4/6 שבועות ובגיל 3 חודשים, שאז התינוק רוצה לינוק כל הזמן. אם "תזרמי" עם התינוק תוכלי להגדיל את התפוקה שלך בהתאם לצרכים הגדלים של התינוק. ויש תינוקות שצריך להעיר אותם כדי להיניק אחת לשלוש שעות.

אם אתן לתינוקי בקבוק, הוא יתבלבל?

תשובה: יש תינוקות שיכולים לעבור בקלות מהשד אל הבקבוק ובחזרה, אבל רבים מתקשים מאוד לינוק בדרכים כה שונות. אמהות מוצאות שהמעבר אינו בעייתי אם הן נמנעות ממתן פטמה מלאכותית לפני שהתינוק מגיע לגיל 4 שבועות.

מה אם אני לא מייצרת מספיק חלב?

תשובה: למרות שאמהות רבות משתמשות בכך כסיבה לוויתור על ההנקה, רק כאחוז בלבד מבין הנשים אינן מסוגלות לייצר די חלב לתינוקן. ייצור החלב פועל על עקרון של היצע וביקוש, כך שככל שתיניקי יותר כך תגדילי את תפוקת החלב שלך. אם התינוק שלך רוצה לינוק כל שעתיים עם רווח קצת יותר גדול בלילה, זה תקין לחלוטין, מכיוון שחלב אם מתעכל בקלות. יש אמהות שמגדילות את תפוקת החלב שלהן על-ידי עידוד התינוק לינוק לעתים תכופות יותר. אחרות מציעות כל שד לפחות פעמיים בכל האכלה במשך 48 שעות. ותוכלי גם לפנות ליועצת הנקה.

האם אני חייבת להשתמש בשני השדיים?

תשובה: כשהתינוק קטן, ייתכן שהוא ירצה רק שד אחד בכל ארוחה. הדבר החשוב הוא לאפשר לו לגמור את השד הראשון כך שיקבל את החלב ה"אחורי" השמן יותר, הדרוש לו כדי לגדול, כי הוא מלא בחלבונים ושומנים המסייעים בגדילה. אם תציעי לו את השד השני כשהוא שומט את השד הראשון, הוא יכול לבחור לקבל תוספת של החלב ה"קדמי", שהוא מרווה צימאון. אם את מציעה רק שד אחד בכל האכלה, הציעי את השד השני בתחילת ההאכלה הבאה כדי לשמור על תפוקת החלב.

האם אני יכולה להיניק ולעבוד מחוץ לבית?

תשובה: נשים רבות עובדות ומיניקות בהצלחה, במשרה מלאה או חלקית, אבל זה דורש תכנון ומחוייבות. מכיוון שגופך מתוכנת לייצר חלב כשהתינוק זקוק לו, אם אינך יכולה לארגן שיביאו לך את התינוק להנקה, תצטרכי לשאוב באותה תכיפות שבה תינוקך היה יונק ולאחסן את החלב השאוב. קו המוצרים של לנסינו כולל משאבת חלב ידנית, בקבוקים לאחסון חלב אם ושקיות לאחסון חלב אם כדי לעזור לך בכך.

איך אוכל למנוע מבן זוגי להרגיש שהוא מחוץ לעניינים?

תשובה: אבות החוששים מכך שרק האם תתקשר עם תינוקם, מרבים להחזיק את התינוק, להלביש אותו, לרחוץ אותו ולהחליף לו חיתולים. כשהתינוק חסר מנוחה ונראה שאינו רוצה לינוק, זרועות האב יכולות לגרום לו לחוש בטחון ולהעניק לאם מנוחה קלה. האב יכול גם להניח את התינוק על חזהו העירום כדי להעניק לו את העונג שבמגע עור-בעור.

איך אוכל להכין את פטמותי להנקה?

תשובה: בעבר היה נהוג לחשוב שצריך "לחשל" את הפטמות לקראת ההנקה, אבל כיום ידוע לנו שזה עלול להזיק לפטמות ולכן לא ממליצים על כך. במקום זאת, יש אמהות שמורחות לנסינו על פטמותיהן כדי לרכך ולהגמיש אותן, במיוחד אם יש להן עור יבש. אם האם חושדת שיש לה פטמות שטוחות או הפוכות, כדאי להתייעץ עם יועצת הנקה לפני הלידה, כדי ללמוד שיטות איך ללמד את התינוק לקחת לפיו חלק גדול יותר מהשד.