תזונה

נשים רבות מתחילות להקפיד יותר על תזונתן כשהן בהריון, ומנסות לאכול תפריט מגוון המכיל מזונות טבעיים ובריאים. אמהות רבות ממשיכות לצרוך תפריט מגוון ובריא בזמן שהן מיניקות (וגם אחר-כך). מזונות אורגניים נחשבים לאידיאליים. לאמהות מיניקות כדאי לאכול מנה יומית של ירקות עליים ירוקים כהים או מזונות עשירים בחומצה פולית (B9). לנשים צמחוניות מומלץ ליטול תוסף ויטמין B12. אמהות מיניקות מנצלות עד 500 קלוריות נוספות ביום, וזו הסיבה שנשים מיניקות חוזרות מהר יותר לגזרתן מלפני ההריון. יש אמהות שמגלות כי הכי קל להן לאכול ארוחות קטנות וקלות, פשוטות, בריאות ותכופות. מכיוון שלעתים קרובות החלב מיוצר תוך כדי צריכתו במהלך ההנקה, ייתכן שתחושי צימאון בעת ההנקה. כדאי מאוד שתהיה לידך כוס מים כשאת מתיישבת להיניק.

מזונות שגורמים בעיות עיכול לתינוקך?

תרבויות שונות מאמינות שמזונות שונים גורמים לתינוק בעיות עיכול, ומכאן ברור שתינוקות יכולים לעמוד במרבית המזונות שאמהותיהן אוכלות. אם את חושדת שמזון מסויים שאכלת גרם לתינוקך להיות חסר מנוחה יותר מהרגיל, הוצאת מזון זה מתפריטך למשך שבוע והכנסתו בחזרה אחרי שבוע תעזור לך לוודא זאת. אם תינוקך מגיב שוב באותה צורה, הוצאת מזון זה מתפריטך למשך שלושה חודשים לפני החזרתו לתפריט עשויה לעזור לתינוקך לפתח סבולת למזון זה. מזונות שגורמים לאם נפיחוּת וגזים יכולים להשפיע על התינוק באותה צורה.

אלרגיות?

תינוקות זקוקים לתשומת לב רבה, והם צריכים להיות קרובים אל האם כדי לקבל את החלב שלה ואת הבטחון הרגשי שלהם. מעי התינוק אינם בשלים, והנקה בלעדית עד גיל שישה חודשים מגוננת על מערכת העיכול של התינוק, ומפחיתה את הסיכון שבחלבונים זרים העלולים לעורר תגובות אלרגיות. ההמתנה עד שהתינוק יגיע לגיל שישה חודשים לפני שמציעים לו מזונות אחרים או חלב אחר עשויה להפחית את הסיכון להיווצרות רגישוּת. בערך בגיל שישה חודשים, תינוקך כבר מסוגל לייצר בעצמו מספיק נוגדני אימונו-גלובולין (IgA) למניעת דליפת אנטיגנים ממזון דרך המעי: זוהי אחת הסיבות להמלצה להימנע ממתן מזונות גמילה לפני גיל זה. אם יש אלרגיות במשפחה, יש אמהות הממשיכות להיניק לפחות שנה ונמנעות מלהציע לתינוקן מוצרי חלב וחיטה עד שימלאו לו שנה, כדי להפחית את הסיכוי לפיתוח רגישות לאלרגיות נפוצות אלו.